אזרחים למנען אויר נקי - ידיעון אפריל-יוני 2018

קיימות וסביבה • כניסות

ידיעון אפריל-יוני 2018


אזרחים למען אוויר נקי – מעכשיו עמותה רשומה!


זה כשנה וחצי אנו מובילים את המאבק נגד שריפות הפסולת. מאז שהתחלנו לפעול נושא שנחשב בעבר שולי וזניח עלה לסדר היום והתחיל לקבל את תשומת הלב הראויה לו. העלינו את הנושא בתקשורת, כינסנו דיונים בכנסת, ולראשונה בתולדות מדינת ישראל – הבאנו ליציאת המשרד להגנת הסביבה למבצעי אכיפה ולהצגת תוכנית לאומית.

למרות ההישגים הלא מבוטלים אנחנו מבינים שהדרך לפנינו עוד ארוכה. מתוך ראייה לטווח ארוך, ייסדנו בחודש אפריל את עמותת אזרחים למען אוויר נקי. מטרתה הרשומה של העמותה: להיאבק במפגעים סביבתיים, בדגש על השלכת פסולת בשטחים פתוחים ושריפת פסולת. פעילותנו היא א-פוליטית והיא נעשית בהתנדבות מלאה.

אז על מה בעצם אנחנו נאבקים?


שריפות הפסולת הן אחד מגורמי זיהום האוויר החמורים אך הפחות מוכרים בישראל. היקף השריפות עצום והן מתרחשות בכל שעות היממה ובכל ימות השבוע. השריפות מובערות בידי בעלי עסקים, חקלאים, גורמים עברייניים והתושבים עצמם, ביישובים ללא תשתיות מוסדרות לפינוי פסולת. הפסולת שמועלית באש מגוונת: ביתית, חקלאית, תעשייתית, אלקטרונית, פסולת בניין ועוד. באזורים אחדים, ובמיוחד באזור השרון ומערב השומרון, משני עברי הקו הירוק, התופעה חריפה במיוחד: באזור זה בלבד מובערות עשרות שריפות בכל יום, ופוגעות באיכות חייהם ובבריאותם של מאות אלפי בני אדם.

על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה אחראיות שריפות הפסולת לייצור 38% מהחלקיקים העדינים (PM2.5) בישראל, יותר מתחבורה, תעשייה או תחנות כוח. חלקיקים אלו חודרים לעומק הריאות ומעלים את שיעורי התחלואה הנשימתית והלבבית. מלבדם, בגלל סוגי הפסולת המועלים באש – צמיגים, פלסטיק, חומרי הדברה, ניילונים, אזבסט ועוד – נפלטים לאוויר רעלים וחומרים מסרטנים. הנזקים הבריאותיים ניכרים ותושבים רבים מתלוננים על קשיי נשימה, גירויים בעור וצריבות בעיניים. אך הנזקים הקשים יותר הם אלה המופיעים כעבור שנים, ובהם פגיעה במערכת העצבים, הפרעות הורמונלית, נזקים לכבד וסרטן.

התופעה ידועה למדינה כבר שנים, ואף על פי כן, למרות דיונים ודוחות רבים שעסקו בנושא, המדינה עשתה מעט מאוד כדי להתמודד עם התופעה. המשטרה הירוקה חסרת כוח אדם ואינה פועלת בסופי שבוע ובלילות, משטרת ישראל אינה מתערבת בעניין, המנהל האזרחי אינו מקצה די כוח אדם לאכיפה בשטחים ושאר גופי האכיפה הרלוונטיים אינם יעילים דיים. אין מספיק מתקנים לטיפול בפסולת, וביישובים רבים הפסולת נשרפת בידי התושבים עצמם, עקב ליקויים בפינוי הפסולת ברשות המקומית. יתרה מזו, שיתוף הפעולה בין הרשויות השונות לוקה בחסר, בלשון המעטה, ודיווחים של תושבים על מפגעים למוקדים השונים אינם זוכים להתייחסות הראויה, הן בשל חסר במשאבי כוח אדם והן בשל הצבת הטיפול בנושא בעדיפות נמוכה עקב חוסר מודעות בקרב מקבלי ההחלטות לפגיעה באורח החיים של התושבים ולנזקים הנגרמים להם ולמדינה. פעמים רבות בוחרות הרשויות לגלגל את האחריות מהאחת לאחרת.


עיקרי הפעילות אפריל-יוני 2018

 

פגישה עם השר להגנת הסביבה

בסוף חודש אפריל נפגשנו עם השר להגנת הסביבה זאב אלקין בלשכתו בירושלים. בפגישה עדכן אותנו השר כי כחלק מאישור התוכנית הלאומית למאבק בשריפות פסולת תוקם יחידת אכיפה ייעודית נגד שריפות שתתחיל את עבודתה בספטמבר. בפגישה העלינו לפני השר בקשות אחדות, ובהן הידוק שיתוף הפעולה עם יתר משרדי הממשלה ויציאה לקמפיין הסברה לאומי בנושא. סוכם להמשיך את ההתדיינות בין העמותה והשר ולקיים פגישת המשך.
 

דיון בכנסת

בתחילת חודש מאי התקיים לבקשתנו דיון בזיהום האוויר משריפות הפסולת בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת. הצגנו את עמדתנו וביקשנו מיו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש להקים ועדת משנה של ועדת הפנים לטיפול בשריפות הפסולת. אנחנו שמחים כי הוועדה הכירה בחומרת הבעיה וכי יו"ר הוועדה הביע את מחויבותו לטפל בנושא ולשקול את הקמתה של ועדת המשנה.

החוק לאיסור הבערת פסולת

בחודש מאי אישרה הכנסת בקריאה ראשונה את תיקון חוק שמירת הניקיון, שהוגש בידי ח"כ יעל גרמן בשיתוף אזרחים למען אוויר נקי. התיקון לחוק יאסור הבערת פסולת מכל סוג שהוא, ויאפשר הטלת קנס בסך 75,300 ש"ח על כל מי שיבעיר פסולת – וכפל קנס אם מדובר בתאגיד. החוק יעניק למשטרה הירוקה כלי אכיפה נוסף כנגד מציתי הפסולת למיניהם.

פנייה לשר הביטחון

לאחרונה פנינו אל שר הביטחון אביגדור ליברמן בבקשה לפעול בדחיפות כנגד פעילותם של שני אתרי פסולת פיראטיים בשומרון שבוערים 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, ופוגעים קשות באיכות חייהם ובבריאותם של תושבי מערב השומרון ומזרח השרון. ביקשנו מהשר לפעול בנחישות כדי לחסום את הגישה לשני האתרים, לפעול כנגד העבריינים, לכבות את התבערה בשטח ולהשיב את המצב לקדמותו. נמשיך ללחוץ עד לסגירת האתרים.


מה הלאה?

 
בחודשים הקרובים נפעל להשלים את תיקונו של חוק שמירת הניקיון (איסור הבערת פסולת), נקדם את הקמתה של ועדת המשנה של ועדת הפנים והגנת הסביבה לטיפול בשריפות, נעקוב אחר מימוש ההבטחה להקמת יחידת האכיפה הייעודית כנגד שריפות הפסולת, נרתום את המועמדים בבחירות לרשויות המקומיות לפעול בנושא, נמשיך בלחץ על משרדי הממשלה השונים ועוד.

עם בוא הקיץ אנו קוראים לתושבים לדווח למוקד החירום של המשרד להגנת הסביבה על כל ריח שריפה, למספר *6911 שלוחה 5. אפשר גם לדווח בקלות וביעילות באפליקציית Smelly (להתקנה: אנדרואיד, אייפון).

הצטרפו אלינו

 
הצבנו לעצמנו מטרה להפוך לתנועה סביבתית מובילה ומשפיעה. כדי להצליח אנחנו זקוקים לכם, וקוראים לכם להצטרף אלינו כחברים בעמותה. אנא מלאו את טופס ההצטרפות, חתמו עליו והחזירו אותו אלינו במייל אל הכתובת המצוינת שבטופס.

למעוניינים לתרום לעמותה, אנא השיבו למייל זה בציון מספר הטלפון שלכם.
 
פייסבוק
טלגרם
דוא"ל
אזרחים למען אוויר נקי (ע"ר) | דף הפייסבוק שלנו


This email was sent to amitayg1@gmail.com
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
אזרחים למען אוויר נקי · זמיר 7/15 · כפר סבא 4426503 · Israel