נירית למען איכות הסביבה -התארגנות לרכישה מרוכזת של קומפוסטרים

הודעות מיידיות • 23/4/2017 כניסות

תושבים יקרים,
אנחנו מתארגנים בנירית לרכישה מרוכזת של קומפוסטר ביתי תוצרת כתר פלסטיק בעלות של 170 ₪ (מחיר מיוחד לאחר הנחה גדולה מאוד, הנחה של למעלה מ-  50%)
מהו קומפוסטר?

קומפוסטר (מדשן) הוא מתקן למיחזור פסולת אורגנית ויצירת דשן קומפוסט רענן לגינה המכיל מינרלים רבים וטובים.
מהו קומפוסט?
קומפוסט הוא תוצר פירוק של חומרים אורגניים צמחיים כגון שאריות מזון, ירקות, פירות, גזם ועלים העוברים תהליך טבעי של פירוק ביולוגי על ידי מיקרו אורגניזמים בתנאים של חום, לחות ואוורור.
בסוף תהליך הפרוק בקומפוסטר, מתקבל קומפוסט שהוא דשן המכיל תרכובות אורגניות בשלבי פירוק ‫שונים, מינרלים וכמות גדולה של מיקרואורגניזמים מועילים מאוד לאדמה ולצמחים שבגינה שלנו.
   למה כדאי לנו להשתמש בקומפוסטר?
·    הקומפוסט מעלה את פוריות הקרקע. הוא משפר את מבנה הקרקע, ומוסיף לצמחים הגדלים ‫בה חומרי הזנה המשתחררים בהדרגה ובצורה הזמינה לצמח.
 ·    הקומפוסט מונע בליה וסחף ובונה קרקע עשירה וחיה, בה גדלים צמחים בריאים יותר ‫ועמידים יותר בפני מחלות, אשר מספקים מזון בעל ערך תזונתי גבוה יותר.
 ·    הפחתה משמעותית של נזק לסביבה שלנו ולכדור הארץ  הנובעת מחסכון של הטמנת כטון פסולת אורגנית למשפחה בשנה .
 פסולת אורגנית : שאריות מזון וירק, אוכל שפג תוקפו, קליפות, ניירות ופסולת גינה מהווים מפגע סביבתי חמור כאשר מטמינים ‫אותם במזבלות. הם גורמים לזיהום קרקעות ומי תהום, מפגעי ריח, התרבות מזיקים ואף תורם ‫לשינויי אקלים בכדור הארץ עקב אפקט החממה.
‫לעומת זאת, פסולת אורגנית שהופכת לקומפוסט, אינה יוצרת בעיות שכאלו אלא מעניקה לנו דשן משובח שביכולתו להעשיר את הקרקע בגינה שלנו .
‫ובמילים אחרות: ‫פסולת המטבח והגינה שלנו יכולים להשתלב במעגל החיים של הטבע, ‫ולהפוך ממטרד – למשאב! ‫
‫סקר הרכב הפסולת הארצי של ישראל משנת 2013 מראה כי 50% ממשקל הפסולת הביתית היא פסולת אורגנית: שאריות מזון וירק, אוכל שפג תוקפו, קליפות, ניירות ופסולת גינה. כלומר כ-50% ממשקל הפסולת הביתית שלכם יכולה להגיע לקומפוסטר. פעולה פשוטה של קימפוסט הפסולת האורגנית היא אחת השיטות היעילות להפחתת כמות הפסולת המוטמנת ולהפחתת הנזק לסביבה. כמו כן  לא תצטרכו להתמודד עם שקיות זבל כבדות, מטפטפות ובעלות ריח לא נעים וגם הגינה והצמחים שלכם ירוויחו מדשן קומפוסט איכותי ורענן .
מה מכניסים לקומפוסטר וכיצד מקמפסטים נכון?
מקמו את הקומפוסטר במקום מוצל, על אדמה, באזור נגיש ונוח. העבירו את כל השאריות האורגניות לפח זה. לקומפוסטר יש להכניס רק מוצרים אורגניים צמחיים כגון: שאריות של מזון צמחוני בלבד (ללא מוצרים מן החי), שאריות וקליפות של פירות וירקות, גזם דק ועלים.
חשוב לזכור- בכל פעם שאתם מכניסים שאריות מזון אורגני, יש לכסות אותו בכמות גזם השווה לנפח הפסולת שהשלכתם. לשם כך, מומלץ לרכז לצד הקומפוסטר באופן קבוע, ערימה של גזם (עלים, דשא קצוץ, ענפים רכים). לאחר כשישה חודשים ניתן לפתוח את חלקו התחתון של הקומפוסטר ולהוציא את החומר הדשן.
לאור האמור לעיל , תושבי נירית מתגייסים להפחתת הנזק לסביבה שבה אנחנו חיים, וגם להעשרת הגינות הפרטיות בדשן רענן המיוצר בתהליך המחזור בעזרת הקומפוסטר .

 


הרשמה לרכישת הקומפוסטר :
ניתן לבצע במייל חוזר למזכירות נירית המאשר את הרכישה וחיוב חשבונכם בעלות 170 ₪. הרשמה לרכישה מרוכזת תתקיים עד לתאריך 8.5.17.
עם הגעת הקומפוסטרים תתבצע חלוקה והדרכה מרוכזת בנירית.