עידכון בנוגע לעבודות הקמת מרחב החיץ נגד שריפות סביב הישוב

וועד ומזכירות • 12/1/2022 כניסות

תושבי נירית שלום,

כפי שהודענו לאחרונה, נירית נבחרה כפיילוט של היחידה האזורית לאיכות הסביבה לקידום ההערכות למניעת שריפות. הפרוייקט מבוצע כחלק מהערכות הרשויות לשינויי האקלים.

בשבועות האחרונים נערכו פגישות ותיאומים עם כל הגופים הנוגעים בדבר - רשות העתיקות, רשות שמורות הטבע, קק"ל, מועצת דרום השרון והיחידה האזורית לאיכות הסביבה בכדי להגיע למתווה פעולה שיהיה הנכון ביותר להגנה על בתי הישוב בעת שריפה וגם שמירה על ערכי הטבע והעתיקות הסובבים אותנו.

הובהר ע"י הגופיים המקצועיים שארועי השריפות עוד צפויים לפקוד את האזור ולכן עלינו להיערך ברמת התשתיות, בעיקר בצמצום חומרי הבערה הצמחיים המהווים את "הדלק" לקיום השריפות. 

הפעולות לצמצום חומרי הבעירה יעשו במרחב הצמוד לגדר סביב הישוב, בשטחים הפתוחים בתוך הישוב וכן בשטחים הפרטיים של כל אחד מאיתנו.

נמצא שהצמח שיטה מכחילה שנמצא במיקומים רבים בישוב וסביבתו מהווה מפגע בטיחותי (בנוסף להיותו מין פולש הפוגע בטבע המקומי) ולכן חלק משמעותי מהפרויקט הינו מיגור של צמח זה מהישוב וסביבתו.

סביב הישוב החלנו בעבודת שטח החייץ. בתיאום עם רשות הטבע והגנים ורשות העתיקות הוחלט כי באזור מצומצם בו ריכוז שיטה מכחילה, תפוזר קרקע עומק ע"י קבלן חיצוני וברוב היקף הישוב יעשה דילול נקודתי של הצמחייה ע"י עדר עיזים של קק"ל וטיפול נקודתי בשיטה מכחילה, כל זאת בליווי הגורמים המקצועיים.

נמשיך לעדכן לאורך התהליך.

בברכה,

ועד נירית