ועד נירית - ברכה לשנה החדשה

הודעות מיידיות • 2/10/2016 כניסות

תושבי נירית שלום רב! ראש השנה תשע"ז

בפרוש עלינו השנה החדשה ברצוננו לאחל לכולנו, לבני ביתנו ומשפחותינו, שהשנה החדשה הבאה עלינו לטובה תביא עמה רוח של שלום ושל תקווה.
לחברינו מהיישוב אשר אינם בקו הבריאות נאחל ונייחל לבריאות, החלמה ורפואה שלמה. לאלו מתושבי נירית אשר איבדו את יקיריהם נאחל כי השנה הבאה תביא עמה בשורות טובות בלבד.
שהשנה החדשה הבאה עלינו לשמח תביא אתה רוח של צמיחה ושל ברכה, רוח של הקשבה, רוח של חוסן, עוצמה והגשמה, סבלנות וסובלנות בתוך הקהילה ומחוצה לה, שנדע ללמוד מטעויות השנה החולפת, לנהוג בהבנת הזולת ובנכונות לקבל את השונה והאחר למרות דעותיו ובחירות.
אנו מודים לצוות העובדים המסור המלווה אותנו מדי יום ויום בעשייה לטובת איכות חיינו וביטחוננו ביישוב: לרבש"צ עמיר ולצביקה, לפואד וריאד החצרנים העוסקים בכל מלאכה על מנת לשמר חזות ואיכות השטחים הציבוריים כיאה לנירית. לעמית המזכיר ולמירי שפועלים מהמשרד ומהבית בכדי לדאוג לניהול השוטף של היישוב תוך הטיית אוזן קשבת לתושבים ועמידה על עקרונות ניהול חיי היישוב, לסימון גוטמן שעבד ביישובנו עד לא מכבר ולאחרונה סיים את תפקידו, למיקי דמשק האחראי על כלל מבני הציבור ועל מתחם בני הנוער ולנציגינו במועצה האזורית דרה"ש, לאה פורת וגבי דור, השומרים על אינטרס היישוב מול המועצה בכל עת. למתנדבים בכל תחומי העשייה העושים מלאכתם בקדמת ובאחורי הבמה בוועדות השונות, לחברי וועד נירית הפועלים באופן קבוע על מנת לשפר את איכות חיינו וילדינו והעלאת קרנה של נירית.
בהזדמנות זו ברצוננו לסכם ולעדכן במספר היבטים עיקריים בהם עסקנו בשנה החולפת בישובנו ומול המועצה האזורית דרה"ש בנושאים הקשורים ליישוב באופן ישיר או עקיף:
מבני הציבור ומרחב בית העם: בשלהי 2015 החליט ועד היישוב לייעל את הפיקוח והשליטה בנעשה במבני הציבור בנירית. צעד זה בא לתת מענה לתחזוקת המבנים, ייעול השימוש וחסכון כספי. לביצוע המטרות נשכר מיקי דמשק מהיישוב לתפקיד אב בית, אחראי על תחזוקת המבנים על כל המשתמע מכך. הוחלף המנקה, נעשו הסכמים עם ספקי טובין בתחומים השונים. מהלך שתרם להוזלת המוצרים מחד והעלאת איכותם מאידך, התחלנו לעבוד עם בעלי מקצוע קבועים שהתחייבו למחיר הוגן וזמני הגעה מהירים. במהלך השנה נעשו עבודות תחזוקה מקיפות, בוצעו ביקורות בנושאי חשמל, כיבוי אש, מערכות גילוי, אזעקות מיזוג וגיבוי, הליקויים תוקנו ואף הוכנסו שיפורים. נעשו פעולות מול הנוער לשמירת המבנים, חיסכון בחשמל ואכן רמת השחתת הציוד ירדה בצורה משמעותית ונחסכו הוצאות מיותרות, רועננו נהלי השכרת המבנים ואופן השימוש ע"י מפעילי חוגים.
במהלך השנה קוימו אירועים שונים במבנים כאשר גולת הכותרת לכך הייתה אליפות ישראל לילדים בשחמט בה נטלו חלק יותר מ-600 משתתפים בליווי רבים מהמובילים בענף בארץ. הורחבה רמת הפיקוח על החוגים בהתאם למטרה שהצבנו לעצמנו, והיא הגברת הפעילות במבנים לטובת כלל תושבי היישוב בניסיון לענות על הצרכים של תושבי נירית.

וועדת הנוער : ילדינו הינם הנכס היקר לנו מכל ואנו רואים בהשקעה בנוער חלק עיקרי מחובתנו, השקעה זו באה לידי ביטוי כאמור במיגוון רחב של חוגים, אשר לא אחת אף אינם משתלמים כלכלית, בהשקעה כמעט ללא גבול בצרכי הנוער עד כי לעיתים מעוררות ויכוחים נוקבים אל מול צרכים אחרים. במהלך השנה פעלה ו. נוער לקדם ולתמוך בפעילות הנוער, בתנועה ומחוצה לה.
על פי התפיסה של תנועת בני המושבים בה כל ילדי היישוב (כ 250) הם חלק מהתנועה וכל פעילות חברתית ביישוב מתנהלת תחת אותה המטריה, במהלך השנה ניסינו להרחיב את פעילות הנוער פרט לימי שלישי ושישי בה פעלה הסיירת גם בימים נוספים בתמיכתה של המדבית רעות, והשנה בעזרתה של דנה המדבית החדשה ביחד עם הגרעינר. מועדוני הנוער נוהלו על ידי צוות מתנדב נוסף ומיקי דמשק בניסיון לטפל ולטפח את החדרים והמתחם כולו.
פעילות הנוער כללה פעילויות תוך יישוביות: מחנירית, קייצת, פסחיה ותמיכה בכל אירועי התרבות של היישוב, וכמובן פעילות התנועה לרבות טיולים ומחנות, בליווי מחלקת נוער במועצה.
נאחל לחברי וועדת הנוער ולבני הנוער היקרים מנירית שנת פעילות פוריה ומוצלחת, והצלחה לדנה המדבית ועומרי הגרעינר בפעילותם השנה.

תרבות: סוגייה זו הינה מורכבת ובעייתית לאור העובדה כי בטווחי נסיעה קצרים יחסית ניתן לקבל שרותי תרבות ובידור בהם איננו מסוגלים להתחרות מטעמים מובנים. יחד עם זאת, אנו עושים כל אשר לאל ידינו בכדי לשמר את רשימת ארועי התרבות כפי הנהוג ביישוב, תוך כדי התאמת הארועים לגודל ולצרכי היישוב במסגרת היכולות הכלכליות שלנו. נשמח למתנדבים אשר יסייעו לטל הורביץ, יו"ר ו. התרבות, בהרחבת הפעילות לרווחת כלל התושבים.

ביטחון: כמו בעבר, גם בשנה האחרונה המשיך ביטחון נירית לספק שירותי סיור והגנה 24/7 למרות האתגרים התקציביים מולם עמדה וועדת ביטחון. במהלך השנה התמודדה וועדת ביטחון גם עם הצורך במציאת פתרון הוגן לתושבי נוף השרון, שאגרת הביטחון שנדרשו לשלם החל מתחילת השנה הייתה גבוהה יותר ביחס לכלל התושבים. לאחר דיונים ובחינה מדוקדקת של המצב החדש נמצא פתרון טוב והולם לשביעות רצון הצדדים.
במהלך השנה גם נקבעו שינויים בשמירת התושבים שאילצו את הרבש"צ וסגנו למאמצים רבים והם ראויים למירב המחמאות על כך. וועדת ביטחון גם נערכת לשינוי אפשרי בשיטת חישוב אגרת הביטחון בעתיד ותמשיך ותשרת את כלל תושבי נירית על הצד הטוב ביותר גם בשנה הבאה.

בית עלמין אזורי- מועצה אזורית דרום השרון: לאחרונה ובעקבות לחצים כבדים אשר הופעלו על ידי תושבי ונציגי הישוב ותושבי ישובים נוספים במועצה, החלה המועצה בצעדים אופרטיביים מתקדמים לביצוע והקמה של בית עלמין אזורי בשטח הסמוך למושב נווה ימין ובסמיכות לאזור התעשיה המזרחי החדש של כפר סבא. למיטב ידיעתינו קיימים במועצה 6 ישובים ללא בית עלמין: צור יצחק, מתן, נירית, ירחיב, אדנים וגת רימון. לבית העלמין קיימת תוכנית מתאר מאושרת ושטחו המיועד למעלה ממאה דונם. בימים אלה מתבצעות מדידות לשם הכנת מפת הפקעה ובמהלך הכינוס הקרוב של הועדה המקומית לתכנון ולבניה של המועצה, בדעתה לאשר ולפרסם את ההודעה על ההפקעה של השטח לצרכי הקמתו של בית העלמין. לאחר פרסום ההפקעה נדרש פרק זמן של 60 יום ממועד הפרסום, לאפשר הגשת התנגדויות ובפרק זמן זה מקווה המועצה לסיים את ההסכם בין רשות מקרקעי ישראל ומושב נווה ימין על הפיצוי בגין הקרקע, וזאת במטרה לסיים ולמנוע כל עיכוב נוסף מצד מושב נווה ימין.
בנוסף, לשם הקמתו של בית העלמין נדרש פרסום מכרז על ידי המועצה, הן לשם הקמתו ובנייתו והן לשם גורם להפעלתו, הליכים אשר גם הם אמורים לקחת זמן ניכר. אנו מברכים על ההתקדמות שחלה בנושא זה ונמשיך להפעיל לחצים על המועצה לזירוז ההליכים להקמתו והכשרתו של בית העלמין האזורי. מוועד נירית נשלחות ברכות ותודות מיוחדות לנציגינו במועצה, הגב' לאה פורת ומר גבי דור שעשו ועושים כל שניתן בכדי לקדם נושא זה, כמו גם נושאים רבים המשרתים את טובת יישובנו במליאת המועצה.

איכות סביבה ואיכות חיים: נירית יישוב יפה באופן חריג ורבים מהמבקרים הרבים שופעים מחמאות מהניקיון והסדר, מהגינון, מהשקט ומהמראה הכללי של היישוב. הדבר נעשה בעבודה יומיומית של עובדי הועד פואד וריאד החצרנים, והרבה בזכות שיתוף הפעולה של התושבים שמקפידים על פי רוב עם הכללים, מוציאים גזם בזמן, מטפחים את חזית ביתם, חונים ונוהגים כחוק. בסוגיית הכלבים המשוטטים לצערינו איננו אנשי בשורה שכן, כידוע אין בידינו את הכלים האכיפתיים והמועצה מצידה לא עושה די לפתרון הבעייה. כל שנותר לנו דווקא בראש השנה הנוכחי הוא לבקש מכלל התושבים לשתף פעולה עם חצרני היישוב ולא להקשות עליהם את עבודתם. מבעלי הכלבים ושאר בעלי החיים נבקש התחשבות באחרים. אנא, המנעו מלשחרר את כלביכם ואיספו את צואתם מהמדרכות והשטחים הציבוריים. בנושא זה, נבדקת האפשרות להקמת מתחם שישמש כגינת כלבים כמקובל בישובים רבים במטרה לפתור באופן חלקי את בעיית הצואה ברחובותנו.

בית הכנסת של נירית: לאחרונה בוצע שינוי במבנה בית הכנסת המקומי לטובת כלל המבקרים. הורחבה עזרת הנשים ונבנו בשעה טובה שרותים ראויים כייאה למבנה ציבור. סביבת בית הכנסת מקבלת אף היא תשומת לב מיוחדת. בכוונתנו לפתח פינת ישיבה נוספת לצד בית הכנסת לרווחת התושבים.
בנושא זה נשלח ברכות ותודות למר אלי ברדוגו אשר תורם מזמנו היקר ועושה לילות כימים לשיפור פני המקום ולהשבחתו.
עתירת תושבי נוף השרון לבית המשפט: בתום התדיינות משפטית באשר להסכם מתן השרותים המוניציפליים לתושבי שכונת נוף השרון, הסכם אשר נחתם בין המועצה האזורית דרה"ש למועצה המקומית אלפי מנשה, סוכם על יצירת מנגנון ליישוב סכסוכים בין שתי הרשויות למען פתרון הסוגיות המצויות במחלוקת בין הרשויות. אנו תקווה כי סוגיית החינוך כמו גם סוגיות נוספות העומדת בלב ההסדר תיפתרנה לשביעות רצון תושבי נוף שרון תוך שמירה וכיבוד זכויותיהם כפי שהיה עד עתה. וועד נירית פועל לפתרון סוגיות שנפלו לפתחו בתחום אפשרויותיו וסמכותו בנושאים הנדונים למרות שאיננו שותף בהתדיינות במטרה להביא להמשך הסטטוס קוו כפי שהיה עד עתה.

נתיב התעופה: לאחרונה נתבשרנו כי רשות שדות התעופה משכה עתירתה בדבר אישור הנחיתות מצפון לנתב"ג. משמעות הדבר היא כי בשלב זה לא תהיינה נחיתות בנתב"ג למטוסים בעלי ארבעה מנועים מעל אזורינו (למעט מקרים חריגים). להזכירכם- רשות שדות התעופה שאפה להעביר תיקון לתוכנית המתאר הארצית אשר יאפשר שימוש בנתיב שמעלינו לטובת מטוסים בעלי ארבעה מנועים שלא ע"פ המצב הקיים המאפשר טיסה למטוסים מעלי שלושה מנועים.

ההפרדה המפלסית: בשנה שעברה החליט אחד היישובים לפרוש מהמאבק על קידום תכנון הכביש 5233 על פי הסיכומים שהגענו עם חברת "כביש חוצה ישראל", (2 נתיבים לכל כיון וחיבור הכביש למחלף ג'לגו'ליה בצד הצפוני של תחנת הדלק "פז חגור"). כתוצאה מכך השנה נעשתה פעילות מינורית שתפקידה היה לוודא שאכן כח"י מקדמת את התכנית החדשה בהתאם לסיכומים, כאשר הבנו שבניית הגשר וחיבורו על פי התכנית הישנה (מדרום לתחנת הדלק) נעשית במרץ רב, לעומת זאת קידום התכנית החדשה נעשה בעצלתיים, דבר שיגרום לזריקת כספי ציבור על חיבור ארכאי ומיותר על פי התכנית הישנה וחיבור נוסף בהמשך על פי התכנון החדש, מעבר לכך הפגיעה באיכות החיים והבטיחות של כלל המשתמשים בכביש. לאחרונה נעשה שוב תהליך לגיבוש כלל היישובים בגוש חורשים (ג'לג'וליה, מתן, כפר ברא, נירית, ירחיב וחורשים), נערכה פגישה נוספת של נציגי היישובים והוחלט לפעול בשני מישורים, במישור הראשון-המשך דיאלוג מול המועצה ומול נציגי חגור המתנגדים לשינוי שוצע, והשני- לפעול ציבורית ומשפטית מול כל גורם על מנת לגרום לזירוז הכנת התכנית והפקדתה מחד ועיכוב ביצוע התכנון הישן מאידך.
אנו מבקשים מהתושבים להיכנס לפייסבוק לאתר בשם "30.000 בני ערובה של מע"צ", שם אנו מפרסמים לגבי ההתפתחויות בנושא הכביש ואף עונים על שאלות החברים. גם בנושא זה נשלח תודה מיוחדת למר מיקי דמשק מישובנו אשר מנהיג את כלל היישובים באזור במאבק החשוב במתכונת הגשר שהוצעה בעבר לטובת שינוי שייטיב עם האזור כולו בעתיד.

פיתוח כביש הגישה לנירית מכיכר ירחיב: כזכור, פרסמנו במהלך שנת תשע"ו כי חב' נתיבי ישראל בישרה לנו על ההחלטה להתחיל ביישום התוכנית לכביש הנ"ל כבר בשנה החולפת. לצערנו לאחרונה נתבשרנו כי יישום התוכנית יידחה לשנת התקציב הבאה ולא כפי שהובטח בעבר. בישיבה שנתקיימה לאחרונה מול מהנדס המועצה בעניין זה הובטח לוועד כי המועצה תפעל ליישום התוכנית הנוגעת לנירית בשנה הקרובה במקביל ליישומם של מס' פרוייקטים בעלי חשיבות עליונה אשר אף הם מצויים בתחומי המועצה האזורית דרה"ש.

סיכום:
ישנם נושאים רבים אשר קצרה היריעה מלהרחיב בהם. ניתן לראות מסקירה קצרה זו חלק קטן מכלל הנושאים שהועד עוסק בהם כדבר שבשגרה. למותר לציין כי השנה האחרונה התאפיינה ברפורמות רבות אשר התרחשו בישובנו. בתוכן- מינוי מזכיר חדש ליישוב, שינוי מערך הגינון תוך השגת חיסכון תפעולי משמעותי עקב כך, טיפול במתחם בית העם ובכלל מבני הציבור באופן שוטף, שינןי בתפיסת פינוי הפסולת ביישוב, טיפול בשטחים ציבוריים פתוחים ועוד... צעדים רבים אלו, כמו צעדים נוספים נעשים תוך שמירה על חזון היישוב כפי שעוצב ע"י מייסדיו:
יישוב קהילתי מצליח המספק איכות חיים לתושביו.
יישוב שתושביו מרוצים מעורבים, שותפים וגאים להיות חלק ממנו.

שתהיה לכולנו שנה מוצלחת עם צעד אחד קטן קדימה בכל תחום.
שתהיה לכולנו ולבני ביתנו שנה טובה, בריאות ואושר.
בברכת גמר חתימה טובה,
גדי דהן
יו"ר ועד נירית
בשם חברי הועד