זיהום סביבתי

קיימות וסביבה • כניסות

זיהום סביבתי

זיהום סביבתי כולל זיהום אויר, שריפות אשפה, שריפות פסולת חקלאית, נזקי קרינה, השלכת פסולת מוצקה, השלכת פסולת בנין, השלכת אסבסט, זיהום מים פסולת נוזלית ומפגעי רעש.

זיהום האוויר נגרם כתוצאה מפליטת גזים ממכוניות, שריפות אשפה לא חוקיות , תחנות כח לייצור חשמל בקרבת אזורי מגורים, כורים גרעיניים ומפעלים שהבולט מכולם הוא זיהום האוויר מבתי הזיקוק שבחיפה, מפעלי ים המלח ותחנות הכוח השונות של חברת חשמל.

באזור השרון ניכר זיהום אויר יום יומי כתוצאה משריפות אשפה ופסולת חקלאית לא חוקיות הן במגזר הערבי והן בתחומי הרשות הפלסטינית. משטר הרוחות גורם לכך שעשן שחור מיטמר כמעט מידי יום ועושה דרכו גם לכיוון הישוב נירית והסביבה. העננים השחורים נושאים עימם בין השאר חומרים דיוקסינים הגורמים לקשיי נשימה, סירחון ואף לסרטן. בעקבות אוזלת יד של כל הנוגעים בדבר הוקם לאחרונה ועד פעולה – אזרחים למען אויר נקי. בימים האחרונים עברה בקריאה טרומית הצעת חוק לנושא הרחבת חוק הניקיון לנושא איסור שריפת פסולת.

בזכות פעילות מטה המאבק אושר, לראשונה בישראל, תקציב למאבק בשריפות אשפה לא חוקיות. בנוסף בכוונת המדינה לאשר ולהקים תחנת כח לייצור חשמל מזהמת מונעת בגז וסולר מאות מטרים מבתי המגורים בסמיכות לגוש יישובי חורשים וגם ליישוב נירית.

מטרת מטה המאבק המשותף לפעילים מהישובים הסמוכים כמו גם נציגי הרשויות באזור היא ביטול יוזמת הקמת תחנת הכוח בתא שטח מפגש השלום ושטחי צור נתן.

מטה המאבק פועל יחד עם הרשויות סביב ע"י פניה לחברי כנסת, לתקשורת המקומים, השתתפות פעילה בדיונים, פעילות ברשתות החברתיות, פעילות הסברתית בקרב תושבי ישובי הסביבה ואף קיום הפגנות .

התנגדות ראשי מטה המאבק כמו גם תושבים נוספים הלוקחים חלק במאבק נובע מביקורת נוקבת סביב התנהלות חסרת כל שקיפות לצד השלכות סביבתיות ובריאותיות משמעותיות החותרת תחת יכולתן של הרשויות המקומיות והאזוריות לשמור על מרקם חיים תקין. הסמכת הממשלה ליזמים פרטיים לשים יד על כל חלקת אדמה טובה ללא כל הליך תחרותי סדור ומובנה מטילה צל כבד על תקינות ההחלטה.