מעבר תנועת בני המושבים תחת השומר החדש

ילדים ונוער • כניסות

קבצים מצורפים:

משבר תנועת הנוער בני המושבים

שלום לכולם,

תושבים יקרים,

תנועת הנוער אליה משתייכים ילדי נירית מאז הקמת היישוב עברה תהליך שינוי בשנה האחרונה. באוקטובר 2018, החליטה תנועת בני המושבים לצאת כתנועה עצמאית ולא להיחשב יותר כחטיבה של הנוער העובד והלומד, כתוצאה מחוסר שקיפות תקציבי, פגיעה באוטונומיה של בני המושבים והתנהלות כוחנית של הנהלת הנוער העובד והלומד. כחלק מתהליך זה הוחלף השרוך האדום לשרוך ירוק.

הנוער העובד והלומד לא קיבל את בקשת העצמאות של התנועה ולאורך השנה הזו התנהל מאבק פוליטי בין תנועת המושבים והנוער העובד והלומד. במקביל לנסיונות של הנוער העובד והלומד להחליף את כל אנשי הצוות של בני המושבים ולמעשה להטמיע את התנועה בתוך המעגלים השונים של הנוער העובד והלומד, אנשי הצוות של בני המושבים, בגיבוי של תנועת המושבים, בנו פתרון חלופי, לפיו תנועת הנוער תמשיך לפעול באופן זמני תחת ארגון "השומר החדש", עד שייוצרו התנאים המשפטיים והפיננסיים להקמת תנועת נוער של המרחב הכפרי שתפעל עצמאית מכל גוף ואשר בהנהגתה יישבו גם "הלקוחות"- המועצות והיישובים.

לפני כחודשיים ראשי המועצות האזוריות התערבו והניחו מתווה לעצמאות תנועת בני המושבים, אך תנועת המושבים לא קיבלה את המתווה והחליטה למסור את תנועת הנוער שלנו לידי הנוער העובד והלומד.

המצב שנוצר בשטח הוא שזכויות על הסמל ועל השם של תנועת בני במושבים והמפעלים הלכו לנוער העובד והלומד, ואילו הצוות, רוב המועצות האזוריות הגרעינרים והמדריכים, ממשיכים תחת השומר החדש, כרגע תחת השם הזמני "התנועה החדשה".

מכיוון שהיה רצון לשמור את היישובים במועצה יחד ולהימנע מפיצולים נוספים של ילדי המועצה  (למעט אלו שנמצאים  כבר בתנועת האיחוד החקלאי) הוחלט כי יישובי המועצה הולכים יחד עם הנוער לתנועה החדשה.

רוב המועצות האזוריות נענו לבקשת הנוער והמדריכים לשלוח את חניכיהן לסמינרי ט' ולטיולי הקיץ בתנועה החדשה, אך עם הצוות המרכזי של תנועת בני המושבים. חשוב להבהיר שהמדבי"ם הם עובדי המועצות ולא עובדים של תנועות הנוער.

במקביל יש צוותי עבודה שפועלים כדי להבטיח מוקדם ככל האפשר את עצמאות תנועת הנוער החדשה ואיחוד של כלל המועצות האזוריות, כפי שהיה תמיד. יש עדיין מחלוקת סביב נושא דחיית השירות לבוגרי י"ב שביקשו לעשות שנת שירות בתנועה אך הנוער העובד והלומד אינו מאפשר להם.

בפועל ובעיקר בקיץ הכול יהיה כבעבר - ילדינו ילכו עם חניכי רוב המועצות האזוריות למפעלים שמנוהלים על ידי אותם אנשי צוות ותיקים ומנוסים. המפעלים מאושרים, מפוקחים, מבוקרים ומנוהלים במעטפת חינוכית מנוסה.

כל הפעילויות מתואמות ומאושרות על יד חדר מצב ותיאום טיולים ועומדות בכל דרישות האבטחה והרפואה ואף מחמירות על כך.


בנוסף מצורף להודעה זו מסמך מטעם המועצה בנושא, לעיונכם ושימושכם.  

לפרטים נוספים ושאלות ניתן לפנות לאיתמר קרמר מוועדת הנוער- 0523891983

 

בברכה

ועדת נוער נירית