טיפים למדורה מקיימת בל"ג בעומר

קיימות וסביבה • כניסות

טיפים למדורות סביבתיות ומקיימות בל"ג בעומר:

ל"ג בעומר הפך לקרנבל מדורות כשבמשך מספר ימים כולנו סובלים מזיהום אוויר, מריח שרוף ומעשן הנכנסת אף לתוך בתי התושבים !
לדעתי, היה טוב ונכון אילו וועדי ההורים ותנועות הנוער היו קובעים שהמדורות יערכו בערב ל"ג בעומר בלבד, ולשתף בכל מדורות מספר כיתות או גנים וכך ניתן להיערך ל"מתקפת אב"כ " זו בסגירת החלונות, הכנסת הכביסה ולמי שהעשן ממש מפריע אף מניעת יציאה מהבית - לערב אחד בלבד!

תודה ליגאל סלע, מנהל חינוך סביבתי באיגוד ערים לאיכות הסביבה אשקלון שליקט את הטיפים למדורות סביבתיות ומקיימות ובטוחות לל"ג בעומר. 
תפיצו בין חבריכם ובין חברי ילדיכם להבטחת מדורות פחות מזהמות.

1. אש על הפנים
מדורת ל"ג בעומר מציתה את דמיונם של ילדים ומבוגרים כאחד ולהבות המדורה מלהיבות את החוגגים. עם זאת מרביתנו שוכחים לפעמים כי חג זה מביא עימו גם סכנות לבריאותנו ולסביבתנו. עלינו לקחת בחשבון את ההיבטים הסביבתיים והבריאותיים ולנסות למזער את הנזקים הפוטנציאליים של המדורה. שמירה על כללי בטיחות בסיסיים תבטיח הנאה שלמה, הגנה על בריאותכם והגנה על הסביבה.

2. אין עשן בלי אש
מנתונים שהתקבלו בשנים האחרונות בתחנות ניטור אוויר של המשרד להגנת הסביבה נמצא כי מדורות ל"ג בעומר גורמות לעלייה חדה ברמות זיהום האוויר. בתהליך השריפה נפלטים לאוויר ריכוזים גבוהים של חלקיקים נשימים המסוכנים לבריאות האדם, וכמויות גדולות של פחמן דו-חמצני (02C), הגורם להתחממות כדור הארץ.

3. רעיל – ורע לי
א. אסור להשליך למדורה בקבוקי פלסטיק, שקיות ניילון, כוסות, צלחות וסכו"ם חד פעמי מפלסטיק וכלים מקלקר, שריפתם של חומרים אלה גורמת לפליטה של חומרים רעילים מסרטנים ובנוסף מלווים בריחות רעים.
ב. אסור להשליך למדורה תחליפי עץ, כמו מלמין, פורמייקה ואם.די.אף. שריפת חומרים אלה גורמת לזיהום אוויר ופליטה של חומרים מסרטנים.
ג. אין להשליך תרסיסים מלאים או ריקים, חזיזים ,קליעים וסוללות למדורה.
ד. אין לשפוך נוזל דליק אל עבר האש הבוערת ואין להדליק באמצעות נוזל כימיקלי כגון דלק או נפט. ההדלקה תתבצע ע"י גפרור וניירות או חומרי בעירה מוצקים.
ה. אין להשליך למדורה לוחות אסבסט או מוצרים המכילים אסבסט. שריפתם גורמת לשחרור סיבי אסבסט מסרטנים לאוויר.
ו. אין להשליך למדורה מוצרי פלסטיק שונים או צמיגים ששריפתם מגדילה בהרבה את זיהום האוויר, דבר המסכן את הנמצאים ליד המדורה ובעיקר את התינוקות והקשישים.
ז. אל תשבו קרוב למדורה והקפידו גם שלא להימצא בכיוון זרימת העשן ממנה. כך תימנעו משאיפתם של החלקיקים המזהמים שנפלטים לאוויר.

4. מיקום המדורה
א. יש להדליק את המדורה בשטח נקי וחשוף המרוחק מחומרים דליקים, מתקנים, תשתיות ומבנים, קווי חשמל וטלפון.
ב. אין להדליק מדורה ביער מתחת לעצים או סמוך לשדה קוצים העלולים להתלקח. שריפות רבות הנובעות מרשלנות פוגעות בצומח ובחי, מקומות המחייה של החיות נהרסים, וחלקן, בעיקר הקטנות שבהן, לא מסוגלות להימלט מאש המתפשטת במהירות.
ג. בהדלקת המדורה חובה לשמור על המרחקים הבאים מגורמי הסיכון:150 מ' מיער או חורש וצמחיה, 40 מ' ממתקני גז ודלק, 20 מ' מקווי חשמל וטלפון, 20 מ' ממבנים, 4 מ' לפחות בין מדורה לאחרת .

5. מה בוער?
א. הקפידו על שימוש בענפים יבשים בלבד, ללא עלווה ירוקה. 
ב. עשו שימוש בפסולת עץ נקייה ממסמרים וברגים.
ג. הימנעו מכריתת עצים ושיחים. בסביבתכם ניתן למצא מספיק ענפים יבשים ופסולת גזם שמותר לעשות בהם שימוש למדורה.
ד. אין לזרוק לתוך המדורה עצים צבועים בצבע או לכה.
ה. יש להימנע מוונדליזם ועקירה של ספסלים מעץ, סככות, גדרות ופיגומים

6. מדורה מקיימת
א. מדורה צנועה – עץ הוא משאב סביבתי ולכן רצוי לצמצם את שריפתו. עדיף להשתמש במוצרי עץ שכבר אין בהם שימוש ולהסתפק במדורה צנועה .
ב. פחות מדורות – אין צורך שכל כיתה או בניין יקימו לעצמם מדורה משלהם, עדיף להכין מדורות רבות-משתתפים וכך יהיו פחות מדורות. זאת תהיה גם הזדמנות לחזק את הקהילתיות ואת הקשרים החברתיים, וכמובן לצמצם את זיהום האוויר.

7. להיזהר (כמו) מאש 
א. מדורה תודלק אך ורק על ידי אדם מבוגר או בן 16 לפחות.
ב. יש להדליק את המדורה עם כיוון הרוח וממרחק בטחון.
ג. מסביב לאזור המדורה סדרו מעגל אבנים שיגביל את האש.
ד. אין לשפוך נוזל דליק אל עבר האש הבוערת.
ה. יש להרחיק ילדים מקרבת האש (קרינת החום גורמת נזקים).
ו. אין לגעת במוליכי חום שבאים במגע עם האש – סכנת כווייה.
ז. אין לישון בסמוך למדורה או להשאיר את המדורה ללא השגחה.
ח. אין להדליק מדורה אם אין בקרבתה מים, חול ואמצעי כיבוי.
ט. בסיס המדורה לא יעלה על קוטר של 4 מ' וגובהה עד 3 מטר.
י. אין לזרוק למדורה זכוכיות ואבנים העלולים להתפוצץ.

8. כשהחגיגה נגמרת...
א. בסיום הקומזיץ יש לוודא את כיבוייה המוחלט של המדורה וקירורה באמצעות מים וכיסויה היטב בחול למניעת ליבוי מחודש של גצים לא כבויים. לאחר מכן יש להמתין 15 דקות לפחות כדי לוודא שהאש לא נדלקת מחדש.
ב. השאירו את המקום נקי ואספו בשקיות את כל האשפה שנותרה והעבירו למיכל אשפה. את הפסולת שניתן למחזר רכזו בשקיות נפרדות והעבירו למיכלי מיחזור. 
ליקט: יגאל סלע, מנהל מרכז חינוך סביבתי, איגוד ערים לאיכה"ס נפת אשקלון

11180302 830769240335648 560600376479896992 n